104. rocznica Bitwy Warszawskiej

2024-08-06 MMDZ

15 sierpnia obchodzimy 104. rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Pokonanie bolszewików w sierpniu 1920 roku jest znane także jako Cud nad Wisłą, ta zwyczajowa nazwa podkreśla zarówno ciężką sytuację w jakiej były postawione nasze wojska, ale też znaczenie tryumfu Polaków, nie tylko dla Polski, ale też dla reszty Europy. Dzisiejsza data wpisała się na stałe do kalendarza świąt narodowych, jako Święto Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska była przełomowym momentem trwającej niemal 3 lata wojny polsko-bolszewickiej. Na przełomie kwietnia i maja 1920 roku bolszewicy zostali zepchnięci na wschód, przez współpracujące ze sobą Wojsko Polskie i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Niedługo potem siły antybolszewickie zostały zmuszone do cofnięcia się za linię Wisły, gdzie nastąpiło przegrupowanie oddziałów Wojska Polskiego. W sierpniu 1920 roku nastąpiło kluczowe dla losów całej wojny starcie. Siły polskie pod dowództwem między innymi ówczesnego naczelnika państwa – Józefa Piłsudskiego i generała Tadeusza Rozwadowskiego odniosły spektakularne zwycięstwo, mimo iż przez wielu były skazywane na porażkę.

Cud nad Wisłą miał kolosalne znaczenie dla dalszej historii kontynentu. Powszechnie przyjmuje się, że polski tryumf nie tylko był kluczowy dla losów samej Polski, ale w szerszej perspektywie, powstrzymał dalszą ekspansję bolszewików w Europie Środkowej, a potencjalnie nawet na całym kontynencie.

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku do tej pory pozostaje jednym z największych zwycięstw w historii polskich wojsk, co zostało uhonorowane poprzez Sejm RP, który wprowadził do kalendarza świąt narodowych Święto Wojska Polskiego. Stało się to dopiero w 1992 roku, ponieważ w okresie PRL świętowanie zwycięstwa nad siłami komunistycznymi nie było dozwolone przez ówczesne władze.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o wielkim zwycięstwie Polski, które było kluczowe dla losów nie tylko naszego państwa, ale i całej Europy.  Dzień ten jest też okazją do wspomnienia wszystkich polskich żołnierzy na przestrzeni dziejów, szczególnie tych poległych na polu bitwy, a także do złożenia najlepszych życzeń obecnym członkom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.