10. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

2020-04-03 MMDZ

10 kwietnia 2010 roku w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku uległ katastrofie samolot polskich Sił Powietrznych z 96 pasażerami na pokładzie.

Wśród pasażerów udających się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej prócz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Kaczyńską znajdowali się: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości.
To tragiczne wydarzenie nie tylko ze względu na wielkość ale przede wszystkim na znaczenie straty spowodowały żal i ogólnonarodową żałobę. Niestety późniejsze działania i decyzje rządu, instytucji oraz poszczególnych ludzi nie doprowadziły do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z katastrofą mogących być podstawą ogólnonarodowego konsensusu.
Niezależnie jednak od poglądów politycznych, teorii dotyczących samej katastrofy a dokładnie jej przyczyn, zapatrywań na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość powinniśmy czcić ich pamięć ponieważ byli, są i będą tą dobą częścią naszej wspólnoty i przeszłości.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI