Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

2017-04-12 MMDZ

01. 02. 2013 – 28. 02. 2013

Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w 2009 r. Od tego czasu wystawa odwiedziła m.in.: Frombork, Chrzanów, Stalową Wolę, Gdańsk, Sandomierz oraz Wrocław. Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego.

Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które umożliwią zwiedzającym lepsze zrozumienie zasad działania i sposobu użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat. Wystawie towarzyszy bogata oferta edukacyjna. Obejmuje ona lekcje muzealne, warsztaty oraz wykłady popularno-naukowe. Proponowane tematy lekcji i warsztatów muzealnych to m. in. Budowa teleskopu, Prawa optyki geometrycznej, Nasz nowy Układ Słoneczny.

W Muzeum Miejskim Dzierżoniowa wystawa będzie gościć od 1 do 28 lutego. Wykład inauguracyjny pt. „Obserwacje nieba i ich wpływ na poglądy człowieka dotyczące budowy Wszechświata”, który wygłosi pan Marcin Banaś z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbędzie się w piątek 1 lutego o godzinie 17.00. Na wykładzie będzie można poznać historię obserwacji nieba od najdawniejszych czasów, prześledzić rozwój technik obserwacyjnych i instrumentów naukowych używanych w astronomii aż do czasów obecnych, zapoznać się ze znakomitymi osobistościami nauki takimi jak m.in.: Ptomeleusz, Kopernik, Galileusz, Kepler, Newton oraz posłuchać jak kształtowały się na przestrzeni dziejów głoszone przez nich poglądy na budowę wszechświata. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Grupy zorganizowanie prosimy o kontakt telefoniczny: 74 64 64 661.