PIONIER U3

radioodbiornik lampowy Pionier U3 z dodatkową anteną
2018-08-01 MMDZ

W 1952 roku rozpoczęto produkcję Pioniera U3, jednego z licznej rodziny Pionierów sieciowych produkowanych od 1948 do 1959 roku.

Pionier U3, występujący także bez cyfry przy nazwie, to radioodbiornik lampowy produkowany w Dolnośląskich Zakładach Wytwórczych Urządzeń Radiowych – T6 (później Diora) w dwóch rodzajach drewnianych skrzynek. Warto dodać, że w takich samych skrzynkach montowano w tym czasie Mazura. Litera U przy nazwie oznacza odbiornik uniwersalny, przystosowany do sieci prądu stałego i zmiennego. Wówczas istniały w Polsce regiony zasilane wyłącznie siecią prądu stałego.
Z przodu radioodbiornika umieszczono okrągłą skalę wraz ze wskazówką. Pod nią znajdują się dwa pokrętła: po lewej stronie pokrętło wyłącznika i regulacji siły głosu, a po prawej pokrętło przełącznika zakresów fal (wewnętrzne) i pokrętło strojenia (zewnętrzne). Z tyłu zamontowano gniazdo antenowe, gniazdo uziemienia oraz specjalną wtyczkę, którą po uprzednim zdjęciu ścianki, należało ustawić w zależności od rodzaju napięcia: 125V lub 220 V. Produkcję Pioniera U3 zakończono w 1956 roku.

Czy wiesz, że…
– Żeby wysłuchać na Pionierze audycji radiowej potrzebna jest dodatkowa antena.
– Na skali Pioniera U3 widnieje stacja radiowa Stalinogród. Mimo rosyjsko brzmiącej nazwy nie jest to stacja rosyjska – taką nazwę (w latach 1953 – 1956) nosiły Katowice.
– Odlew Pioniera U3 odsłonięto na dzierżoniowskim trakcie radioodbiorników Diory, przy ul. Świdnickiej (u wejścia do rynku), 5 maja 2018 roku.